Hardware

TOP 6 vecí, ktoré musí zvládnuť ideálna myš na hranie

Myš na hranie. Kde sú tie časy keď mal takmer každý sivý ťažký Genius s ťažkou gumenou guľkou zo spodku? Nenávratne preč. Dnes v dobe kraľovania optiky asi len ťažko nájdeme obchod, ktorý by predával ešte ťažkú guličkovú myš. Dnes je výber naozaj pestrý a na trhu sú aj hráči celkom neznámych mien, ktoré však pútajú svojou kvalitou. Tú je však v spleti konkurencie a konkurenčných bojov naozaj ťažké presadiť a promovať. Podobne sa s tým pasuje značka Gamdias, o ktorej pred viac ako rokom počul len málokto a majitelia, ktorí sa rozhodli v podstate kúpu neľutujú ani dnes. Tá moja Gamdias myš Demeter je ľahká, veľmi presná, výborne sa drží a hlavne je mi predlohou pre dnešný článok. S myškou zmotanou v brašni je môj notebook nerozlučný priateľ a sem tam slúži aj pri klasickom PC. Čiže:

1. Dobrá myš je ľahká

Kedysi dávno platilo, že dobrá gaming myš musí byť ťažká. K jednej premakanej myši som mal svojho času sériu želiezok na vyváženie, čo sa však zdalo príliš. Ak je niekto prehnaný profesionál, či fajnšmeker, nech si želiezka presúva a montuje. Dobrá myš je ľahká. Dokáže s ňou pracovať aj unavená ruka, človeka samotného neunaví. O tom nepochybujte.

2. Dobrá myš je presná

Keď unikáte rýchlo myšou inam a klikáte pritom 6 x, naozaj chcete uniknúť a napríklad 6 x vystreliť. Keď to niektoré myši vyhodnotia ako snahu pozrieť hore a vystreliť 5x, či nebodaj 8x, tak to je smutné. Presnosť myši je však hlavne o tom, aby nekolísala jej rýchlosť, nekolísali miesta kliknutia a keď už sme pri kliknutí… áno, to je ďalší bod.

3. Dobrá myš vracia

Správna myš vám po kliknutí tlačidlo vracia späť okamžite, ak ste rýchlejší než ona, aspoň nemusíte čakať na odozvu a vrátenie polohy tlačidla späť. Keď reaguje rýchlo, je to na nezaplatenie pri niektorých nabíjacích manévroch, či výberoch jednotiek, počtov, kadečoho, kde využijete rýchle kliky myši.

4. Dobrá myš nemá veľa dielov

Naozaj dobrá myš vás nezaťažuje 14 tlačidlami, mohutnou ergonómiou a všeličím, čo ak by ste veľmi chceli, hravo utrhnete a skáče vám to po stole spolu so zvyškom ešte pojazdnej myši. Sú žiaľ také, z ktorých občas niečo odletí a dovtedy to bola vaša obľúbená myš. Skúste to s pevnou poriadnou myšou, ktorá drží, lebo skrátka musí. Nejaké ozdoby na myšiach, plastové diely navyše a čokoľvek čo by vadilo v manipulácií, to všetko je dôkaz, že myš zrejme nedali najskôr vyskúšať skutočným hráčom. Strašné myši so zbytočnosťami sú doménou japonského trhu.

5. Dobrá myš vydrží

Samozrejme. Dobrá počítačová myš vydrží nejaké tie situácie, kedy s ňou buchnete silnejšie, trepnete ju silnejšie než by ste sami chceli, prechádzate, ale odolá aj nervovému vypätiu väčšieho nerváka. Myš, ktorej vychýlite a poškodíte optiku po pár buchnutiach po stole možno mala zostať v kancelárii pri nahadzovaní zmlúv.

6. Dobrá myš nie je drahá

Dobrá myš pre hry sa dá kúpiť aj za málo peňazí. Ten efekt to prinesie. Až špičkoví hráči, pre ktorých je to záležitosť imidžu, doprajú si predražený model s kamienkami a šialeným dizajnom. Bežnému hráčovi však stačí model od 10 EUR do 25 EUR a nájde medzi nimi výborných pomocníkov na bežné či pokročilé hranie. Ak by ste si pozreli úprimné názory skutočných ostrieľaných hráčov, boli by ste prekvapení s akými lacnými myškami sa hrajú sami doma.

7. Dobrá myš chráni ruku

Sú myši, ktoré sa v prehnanej snahe o ergonómiu snažia kopírovať ruky, tlačidlá sa pri konci v oblasti brušiek prstov tak skrúcajú, že tvoria problém pre prsty. Sú myši spôsobujúce oveľa vážne poškodenie karpálneho tunela a je jedno, že ste za túto myš vysolili 47 EUR. Kŕčovité ochorenia ruky a prstov pre postavenie kĺbov, bolestivé následky z dlhodobého používania akejsi tvarovanej myši, to nie je dobrá voľba. Obzvlášť sú nebezpečné myši, ktoré svojim tvarovaním znemožnia lepší pohyb palca a prstenníka, čo môže opäť znamenať len bolesť, najmä spomenutých dvoch prstov.

Dobrá myš na hry je teda tá s ktorou sa vám dobre hrá a pohybuje. Nie tá, ktorú chcú predať reklamy a obchody.

You may also like