NovinkyZábava

Ready Player One, knižný bestseller po ktorom siahnu hráči hier

Pokiaľ vám niečo hovorí herná éra 80-tych rokov, počiatky vývoja a zároveň si radi prečítate napínavý dobrodružný triler, Ready Player One, v zahraničí mimoriadne úspešná kniha, bude pre vás to pravé. Ernest Cline napísal dielo, ktoré v sebe spája budúcnosť s minulosťou, vytvára opäť chaotický svet, v tomto prípade rok 2044, no zároveň v príbehu vytvára osobitý virtuálny svet, do ktorého uniká celá populácia ako do útočiska pred realitou. Aj hlavný hrdina knihy sa pripája do OSASIS-u, virtuálnej reality v ktorej navštevuje školu, podobne ako iní, môže sa venovať rôznym činnostiam, cestovať na iné planéty, používať nástroje z rôznych imaginárnych svetov, filmov či seriálov z rôznych ér a aj on, podobne ako ostatní, môže vylepšovať svojho avatara tak, ako to poznáme z mnohých online hier. Jediné, čo stojí peniaze sú cesty a aj preto zostáva na jednom mieste, alebo žije skromným životom podobne, ako niektoré postavy v online hrách „bez kreditu“. Lenže zakladateľ OASIS-u zomiera bez dediča a jeho právnici sú ihneď uvedení do pohotovosti. Verejnosti odvysielajú jeho posledný závet, v ktorom chce zanechať niekoľko miliardový podnik s celým systémom OASIS jedinému nálezcovi troch kľúčov. Má to však háčik, zakladateľ systému tieto kľúče ukryl na neznáme miesto.

Z deja knihy bez vyzrádzania veľkej zápletky
Kniha ponúka neuveriteľné napätie a zaujímavé čítanie, ktoré nebude prekvapivo len čistou záujmu hráčov počítačových hier. Nájsť sa v nej dokáže nejeden fanúšik Hviezdnych vojen, či iných záležitostí z 80-tych rokov. Popisuje situáciu, ktorá predchádzala zoznámeniu s hlavným hrdinom, mladým študentom, ktorý prebudí utíchajúci záujem sveta o nájdenie kľúčov. Závet totiž rozpútal celosvetové šialenstvo a hon na kľúče. Objavili sa podrobné rozbory éry 80-tych rokov, ktorá výrazne autora systému inšpirovala, či neexistuje súvis s prvkami tejto kultúry a tým, čo existuje v OASIS-e. Vytvorili sa tímy lovcov, aj záujmy veľkých firiem získať celé bohatstvo a ovládnuť stále ešte bezplatný OASIS zavedením nových pravidiel a poplatkov. Až keď záujem utíchol, na obrazovke webovej stránky slúžiacej na zobrazovanie HIGH SCORE, sa v jeden deň objavilo meno celkom neznámeho chlapca. Práve jemu sa podarilo nájsť prvý z troch kľúčov. Hra sa tak dostáva do šialenej fázy, celý svet má odrazu záruku v tom, že tie kľúče neboli výmysel a naozaj existujú.

Ready Player One

Perfektná kniha, napínavý dej, prvky, ktoré hráčom hier naozaj veľa pripomenú a poteší azda všetkých, čo vyrastali v 80-tych rokoch. Hoci sa dej odohráva v roku 2044, v mnohom sa celkom šikovne čitateľ dostáva do minulosti. Nakoniec len krátka informácia. Príbeh je tak dobrý, že sa už pripravuje film. Kniha však býva vždy najlepšia, preto si ju nenechajte ujsť.
Na Slovensku sa Ready Player One objaví už začiatkom júna, kým v Českej republike si ju vychutnajú po pár týždňov skôr.

You may also like

More in:Novinky