NovinkyVývoj

Herné magazíny a portály na Slovensku na tom nikdy neboli dobre

Nemožno povedať, že všetky slovenské portály o hrách sú slabé, hrozné, či zlé. Scéna na internete je slabá, no vývoj bol naozaj všakovaký. Dnes ak hľadáte herný portál, nájdete ho len veľmi ťažko. Na Slovensku máme totiž stálice v podobe dlhoročného Sector.sk alebo Gamesite.sk. Akonáhle prídete na stránky ako Bonusweb.sk, alebo množstvo iných, ktoré kedysi niečo znamenali, dnes skôr narazíte na neaktuálne informácie. Hľadáte posledný článok, aby ste určili životaschopnosť portálu a posledný dátum svieti rok 2010 alebo 2014. Je to škoda, no je to zároveň prejav toho, ako je slovenský trh a scéna s počítačovými hrami malá. Už susedná česká republika je na tom oveľa lepšie nie len pre vyšší počet populácie, ale aj pre lepšie povedomie a rozšírenie hráčskych komunít.

Peniaze diktujú vzhľad tejto scény

Slovenské portály o jednotlivých hrách sú skôr vzácnosťou. Jedným zo svetlých príkladov je Needforspeed.sk, ktoré sa držalo viacero rokov a svedomito pripravovalo, či reagovalo na zásadné novinky v oblasti Need for Speed niekoľko rokov. Je to však svetlá výnimka. Medzi inými boli aj fanstránky typu NFS11.com, ktoré dnes neexistujú, prípadne Needforspeedshift.eu a ďalšie venované pretekárskej sérii. Len občas sa podarilo nájsť stránky venované Counter Strike, no aby zostali dlhodobejšie dostupnými, to bolo skôr zásluhou bezplatnej služby, kde stránky umiestnili. Keď voľný webhosting IC.CZ drasticky zrušil poskytovanie priestoru na poddoménach, zaniklo množstvo jednoduchých ,chybných, nedokonalých a šialene spísaných stránok. Chaotické portály tak zostali skôr na SZM.COM zapratané reklamou, alebo na estranky.cz/.sk, Webgarden a ďalších bezplatných službách. Niet sa čomu diviť. Udržať herný portál na vlastnej doméne totiž chce neustále investovanie do technickej údržby, predlžovanie domén a webhosting k tomu.

Fanstránky a hry skôr mix, ako len slovenské

Aj dnes narazíme na niekoľko portálov, ako Recenzeher, ktoré fungujú, v názve majú české slovo, no redakcia je slovenská. Veľmi časté je medzinárodné zloženie redakcie. Aj na slovenskom magazíne s prekladmi a hernými novinkami Slovenciny.com svojho času prispieval Čech Jan Frajbiš s úspešnými témami, dokonca navštívil jednu zo známych E3 výstav a prinášal z nej reportáže. Je skôr časté, že na českých stránkach vychádzajú slovenské články. Zmiešaná redakcia síce možno robila neplechu Googlu, no na druhej strane, práve do Čiech smeroval záujem mnohých fanúšikov zo Slovenska, pretože tam našli aj vo svojom jazyku niečo na prečítanie. Fanstránky, ktoré pod sebou združovali portály ako Czechgamers, Vokr a ďalší mali na Slovensku azda len jedinú konkurenciu v podobe portálu Megahry.eu. Ten sa pred rokmi rozhodol zrušiť všetky podstránky všetkým fanstránkam v slovenčine a zostal len obchodom dnes s iným majiteľom. Mnoho portálov vtedy zaniklo, alebo začínali od základu na N-games.eu. Už nikdy sa neobnovili fanstránky venované sérii Gothic. Jedným z tých, čo prežili, aj keď už neaktualizujú, sú fanstránky hry World of Warcraft na adrese wow.n-games.eu. V rovnakom čase vznikol na Slovensku ojedinelý projekt Oblivion.sk, ktorý bol fanstránkami Elder Scrolls Oblivion a zároveň veľkým sústredením komunity nie len hráčov, ale aj autorov prekladu do tejto rozsiahlej hry. Aj tu za zánikom stála premrštená faktúra, čo pre fanúšikovské projekty často znamenalo zánik, alebo nutnosť hľadať sponzorov. Na Slovensku sa s niečím takým dodnes viaže veľmi malá pravdepodobnosť. Významnou stránkou bolo napríklad GTA.cz, kde taktiež prispievali aj Slováci a aj na ďalších jej podstránkach mali sem tam príspevok v slovenčine, aj keď GTA.cz nikdy nezomrelo a stále funguje na plné obrázky. Úspešné boli stránky HRY.sme.sk, no aj tie žiaľ zanikli bez akejkoľvek silnej len na hry zameranej náhrady.

Need for speed no limits

Súčasnosť nie je o nič lepšia

Ani dnes toho orientovaného na herný svet a hernú scénu veľmi nenájdete. Ideálne je nájsť magazíny, ktoré sa venujú hrám hoci okrajovo, ako spriatelené Zn.sk. Stále fungujú s úspechom Sector.sk, Gamesite.sk, dokonca vo veľmi malej miere aj staré Slovenciny.com a viac ani Google, a ani adresáre, či partnerské odkazy medzi linkami na fanstránkach neodhalia nič zásadné ďalšie. Trochu inou kapitolou sú rôzne portály a servery venované online hrám typu Undzwei.eu, stále živé, aj keď vyhradené len na určité hry a určitý typ hrania. Naše Gameplay.sk je naozaj len malý portál, ktorý sa snaží priniesť trochu života na slovenský internet v slovenčine. Aj preto hľadáme záujemcov o pripojenie redakčnej pomocnej ruky. Podobné výzvy však má aj dnes množstvo portálov z pred rokov bez nejakej odozvy a tak sú odsúdené na zánik, či zostatkový zárobok pomocou reklamných plôch. Vlastniť herný portál znamená mať náklady a v silnom konkurenčnom boji, kde prvé strany vyhľadávačov obsadzujú obchody, cudzie výsledky a špekulanti, podkopávajú zmysel poctivej práce. Dnes má zmysel fungovať tam, kde sú ľudia, na Facebooku. To ale prináša aj nedostatky. Odkázanosť na jednu službu a fakt, že ak padne Facebook, vy s ním.

You may also like

More in:Novinky