HryRecenzie

Spoznajte Seasons After Fall, krásnu hru, kde nikto nezomrie

Neexistuje žáner, ktorý by združoval krásne hry. Také, z ktorých máte dobrý pocit, keď ich hráte, ale aj dobrý pocit, keď o nich viete. Seasons After Fall je hrou, ktorá pochádza z lesa, rozpráva príbeh akýchsi tajomných síl a jedna z tých síl ovláda malú líšku. Príjemná animovaná grafika vykresľuje líšku ako drobnú postavičku, ktorá ovládaná vami prechádza obrazovkou. 2D plošinovka, ktorá dokáže aj napriek svojej zdanlivej jednoduchosti fascinovať a prekvapiť, má princíp hry ukrytý v celkom iných vlastnostiach, než by ste typizovali pre ideálnu hru. Žiadna streľba, žiadni mŕtvi, žiadne rozsiahle misie, technológie a podobne. Seasons after fall je o niečom inom.

Seasons after fall hra a recenzia

Štyri ročné obdobia

Hlavná postavička, líška, prechádza svetom a postupne sa zoznamuje so štyrmi lesnými strážcami. Medveď vašej postave ponúkne silu ovládať ročné obdobie zimu, ktoré dokáže prepnúť kedykoľvek. Ďalšími lesnými strážcami sú úhor, veľký vták a cikáda. Postupne tak líška získa moc ovládať všetky štyri ročné obdobia. Nuž a práve to ovládanie je základom hry. Herný svet sa rozprestiera medzi trávou, stromami, ale aj v podzemí medzi konármi. Stretávate sa s pokojnou nenásilnou prírodou a drobnými úlohami. Sem tam sa objaví niečo ukryté v tráve, no stále je to len nejaký svetelný bonus a žiadne zlo.  Avšak prečo ročné obdobia? V celom lese sa nachádza množstvo miest, huby, rastliny, či vodné plochy, ktoré vyzerajú celkom inak v zime, inak v lete. Aj preto sa dá manipulovať s ročným obdobiami, ktoré otvárajú cestu aj tam, kde inokedy nič nepomôže. V zime zamŕza vodná plocha, ktorú inak v lete neprejdete, zamŕzajú aj iné vodné miesta. V lete sa otvárajú kvety, na jeseň sa zas inak správajú iné kúsky prírody. To všetko otvára cestu niekam, kam ste ju mohli mať ešte nedávno zatvorená. Dostanete sa tak aj do koruny stromov, na skaly a kamkoľvek, kde ste sa v úvode hry dostať nemuseli. Pravdou je, že hráč prechádza niektoré miesta opakovane, no pokiaľ mu pribudla schopnosť ovládať nové ročné obdobie, nie je to celkom to isté.

Mínusy

  • Mínusom je fakt, že takýchto hier je málo a ľudia nie sú zvyknutí, že môžu takéto hry hľadať. Nie je to chyba hry, no nedostatkom je určite to, že chýba viac materiálov, fansite kit, viac videí pred vydaním a viac povedomia o hre.
  • Mínusom môže byť málo informácií o úlohách, ak ste sa niekde stratili a nie ste si istí, ako ďalej. Je potrebné meniť ročné obdobia a skúšať otvárať si cestu.

Plusy

  • Hra je krásna, pôsobí ukľudňujúco
  • Pekná, hoci len animovaná, grafika
  • Zábavné prvky, veľmi zaujímavá hrateľnosť a využitý originálny prvok – zmena ročných období.
  • Žiadne násilie, zbrane a ani boj. Svoju postavičku nedokážete nijakým spôsobom zabiť. Ani skokom do vody, ani skokom z výšky.
  • Lesné prostredie
  • Ľahká hrateľnosť
  • Hra je pochopiteľná hráčovi vo veku 6 rokov, 26 rokov, ale rovnako tak 60 ročnému hráčovi.
  • Skvelá originálna hudba

Hra má vlastný soundtrack

Seasons After Fall je hrou, ktorá…

Hranie tejto hry teší. Jediná líška prechádza lesom a vy ste jej pánom. Ovládanie sa skladá len z pár tlačidiel na klávesnici a viac ani netreba. Nemusíte sa starať do žiadnych komplikovaných nastavením do používania nástrojov a nie je nutné nič kombinovať. Jednoduché nastavenie a jednoduché fungovanie  vytvára hru s ktorou nebude mať ťažkosti žiaden hráč. Som rád, že som mal možnosť si túto hru zahrať. Je príkladom hry, pri ktorej je ťažké niečo mať.

You may also like

More in:Hry