Zábava

Vyšla kniha venovaná filmu (na Slovensku) tak, ako doteraz žiadna

Aj neherným zábavkám sme sa už neraz venovali a dnes tomu bude opäť tak. Kniha Filmové miesta, ktorá prichádza v týchto dňoch do predaja, je jednou z tých, s ktorými sa určite zoznámte. Nie len že sa venuje filmu a Slovensku, prináša nám pohľad do zákulisia filmových a seriálových príprav a nakrúcania. Jej posolstvo je pritom vlastne šľachetné. Pripomenúť si chce lokality, ktoré by možno padli do zabudnutia a oživiť niektoré prepojenia na iné odvetvie kultúry, akým film je. Múzeum slovenskej dediny v Martine si možno spájame s kultúrou našich predkov, no neodmysliteľne k tomuto miestu patria aj budovy, ktoré sme videli v rozprávke Perinbaba od Juraja Jakubiska. Za nepriateľskou líniou

foto: film Za nepriateľskou líniou z roku 2001, nakrúcaný na Slovensku

Dokázali by ste však vymenovať filmy a rozprávky, ktoré vznikali na Červenom Kameni, v oravskom múzeu v Zuberci alebo v skanzene vo Vychylovke? Ak je odpoveďou „nie“, potom práve takému čitateľovi je knižka určená. Prvé informácie o nej hovorili ako o knihe, ktorá si vybrala niekoľko filmov a množstvo miest na mape Slovenska. Nakoniec to však nie je len taký hocijaký výber. Ako prvé ukážky na svete ukázali, výber je rozsiahly. Jednotlivé miesta nám odhaľujú množstvo filmov, podrobne, inde len stručne a informácie sú doplnené väčším počtom fotografií priamo filmových scén, alebo z miest o ktorých je reč. Všetko sú diela, aké vznikli na Slovensku a niekedy sú to aj prekvapujúce informácie, aké sa inde dohľadať nedajú.

Posledná légia

foto: Posledná légia, tiež nakrúcaná na Slovensku

Kniha je tlačená v tvrdej väzbe s jednofarebnou obálkou s fotografiou z filmu Pacho, hybský zbojník. Aj o tomto slávnom filme je niečo popísané v knihe a o Jozefovi Kronerovi je tam toho ešte viac.

V knihe Filmové miesta nájdete:

  • Filmovú tvorbu na hradoch a zámkoch v Bojniciach, na Orave, na Strečne, Čachticiach, v Oponiciach, alebo na Spišskom a Štiavnickom hrade.
  • Každá strana obsahuje nejakú fotografiu z filmu, alebo z ciest po Slovensku
  • Vybrané filmy sú predstavené aj podrobnejšie
  • Filmy nakrúcané v Banskej Štiavnici a jej okolí môžu prekvapiť ďalšími zaujímavosťami
  • Rodné domy osobností filmu, či ďalšie videá a videoklipy, v ktorých účinkovali konkrétne stavby, objekty, mestá, či ulice.
  • Kniha je skvelým zdrojom informácií na referáty o cestovnom ruchu, filmovaní a filme
  • Skvelý zdroj na diplomové práce venované turizmu a filmu
  • Dobrý zdroj informácií pre odborníkov v cestovnom ruchu pre pochopenie toho, čo je u nás prehliadané a až na pár výnimiek nebrané do úvahy pri plánovaní čohokoľvek v rámci turizmu.

Článok vychádza z iných publikovaných informácií o knihe Filmové miesta a z dojmov po prečítaní knižnej ukážky. Kniha už je k dispozícii v ponuke niektorých bratislavských knižníc na zapožičanie.

You may also like

More in:Zábava